„Co z tymi implantami czy zabieg nie jest bolesny, czy tytan jako ciało obce nie spowoduje zniszczenia kości itd.?” Już wiele razy zdawali mi te pytania moi pacjenci, którzy na samą myśl o wkręcaniu tytanowych śrub potrafią zbladnąć na fotelu dentystycznym. Uśmiecham się i uspokajam, że implanty to uwieńczenie leczenia dentystycznego. Zabieg wykonywany jest w ostatniej fazie leczenia i jest zupełnie bezbolesny. Oczywiście dotyczy pacjentów, którzy utracili przynajmniej jeden ząb (poza ósemkami).
Jeśli pacjent nie leczy się ortodontycznie ww. lukę należy uzupełnić.
Nowocześnie i bezpiecznie!
Leczenie implantologiczne to najnowocześniejsza forma leczenia protetycznego jaką oferuje współczesna stomatologia. Jeszcze nie zdominowała leczenia za pomocą mostów czy protez ruchomych, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród zarówno młodych jaki i starszych pacjentów.
Na pierwszy rzut oka nieufne odczucia pacjentów są dla mnie zrozumiałe, ponieważ zawsze boimy się tego czego nie znamy 🙂 W momencie gdy mój pacjent uzyskuje rzetelną i wyczerpującą informację od razu się uspokaja. Prawdę mówiąc dużo gorszym zabiegiem jest usuwanie zębów, gdyż tak naprawdę jest to wyszarpywanie zęba z ogromną ilością bakterii z jamy ustnej. Zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu śruby tytanowej jest w przeciwieństwie do usuwania zębów wykonywany w warunkach maksymalnej sterylności. Ponadto podczas wykonywania łoża pod implant najczęściej wykonuje się jedno proste, oszczędne cięcie na szczycie wyrostka zębodołowego oraz w konkretnym miejscu otwór w kości określoną sekwencją wierteł. Ma to na celu stworzenie łoża idealnie dopasowanego na głębokość i szerokość pod zaplanowany implant.
Czym jest implant zębowy?
Implant zębowy to gwintowana tytanowa lub pełnoceramiczna śruba zakotwiczająca się w kości szczęki lub żuchwy w miejscu nieistniejącego zęba. Jest filarem (korzeniem) przyszłej korony protetycznej.
Pozytywy wynikające z uzupełnienia brakujących zębów implantami
UZUPEŁNIENIE BRAKUJĄCEGO POJEDYNCZEGO ZĘBA
Leczenie implantologiczne to najlepsza metoda leczenia pacjentów, którzy utracili pojedynczy ząb. W przeciwieństwie do leczenia z zastosowaniem mostów protetycznych nie ma potrzeby naruszania szkliwa zębów sąsiadujących z utraconym zębem. Jest to najlepsze uzupełnienie chirurgiczno-protetyczne przede wszystkim w odcinku przednim szczęki czyli w miejscu gdzie są widoczne zęby podczas uśmiechu. Za pomocą implantów uzyskujemy jak najbardziej naturalny i estetyczny efekt.
UZUPEŁNIENIE NA STAŁE
Leczeniem tego typu mamy możliwość odtworzenia braków zębowych bez konieczności codziennego wyjmowania protezy z jamy ustnej. Korony na implantach odczuwa się niemal jak naturalne zęby co bardzo poprawia komfort żucia.
ZAPOBIEGANIE WADOM ZGRYZU
Brak jednego lub kilku zębów sprzyja migrowaniu pozostałych zębów w powstałe luki, co sprzyja tworzeniu się zwiększonych przestrzeni międzyzębowych. W związku z tym istnieje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się dyskomfortu przez zapychanie się resztek pokarmowych. Ponadto istnieje ryzyko, że zęby wysuną się (wydłużą się) jeśli nie będą miały kontaktu z analogicznym zębem w przeciwległym łuku zębowym. Wykonanie implantów zapobiega takim sytuacjom.
EFEKT ODMŁODZENIA
Przy obustronnych brakach skrzydłowych następuje obniżenie zgryzu, a co za tym idzie opadnięcie policzków i kącików ust. Odbudowując brakujące boczne zęby za pomocą implantów nie ma konieczności wykonywania protezy do wyjmowania. Dzięki mostom na implantach oraz podniesieniu zgryzu można uzyskać młodszy wygląd twarzy.
WIĘKSZA PEWNOŚĆ SIEBIE
Pełne łuki zębowe sprzyjają poprawie wyglądu oraz lepszemu samopoczuciu. Naturalny wygląd i brak obaw przed śmieniem się sprawi, że na nowo można poczuć się beztrosko i znów młodo. Udowodniono, że uśmiechanie się sprzyja poprawie relacji międzyludzkich i nawiązywaniu nowych.
LEPSZA STABILIZACJA PROTEZ WYJMOWANYCH
Uzupełnienie brakujących zębów za pomocą implantów eliminuje ryzyko wysunięcia się lub destabilizacji posiadanych protez ruchomych zwłaszcza protez dolnych. W przypadku całkowitego bezzębia istnieje możliwość wykonania protezy, która będzie stabilizowana na kilku implantach. Zaletą takiej pracy protetycznej jest przede wszystkim wysoka stabilność oraz komfort codziennego użytkowania.
Czy istnieją jakiekolwiek negatywy związane z uzupełnieniami zębowymi za pomocą implantów?
CENA IMPLANTU
Implanty zębowe jako najwyższej jakości produkt uzupełnienia protetycznego zębów na stałe wiąże się również z proporcjonalnie wysokimi kosztami. Niestety za top produkt wiążący się ze znaczną poprawą komfortu życia trzeba też „dobrze zapłacić”. Z pewnością wysoka inflacja nie sprzyja obniżaniu cen a raczej ich wzrostowi trzeba nastawić się na niemałe koszty wykonania ww. usługi.
Jak to się mówi „co dobre to drogie”.
Ceny implantów wahają się od 3000 do nawet 5000 złotych za sam element zakotwiczający się w kości nie mówiąc o pozostałych wizytach zbliżających nas do wymarzonego uśmiechu. W moim gabinecie pacjent musi nastawić się na łącznie 7 wizyt. Dopiero po tej siódmej wychodzi z pożądaną koroną, mostem lub protezą na implantach.
Ciężko również wycenić całkowity koszt leczenia co do złotówki poprzez jeden telefon czy napisanie maila, ponieważ każdy pacjent jest inny. Nie ma tutaj czegoś takiego jak leczenie zgodnie z szablonem toteż należy podejść do danego przypadku wybitnie indywidualnie.
Moje motto w codziennej pracy to „aby pacjenta leczyć należy go najpierw porządnie zbadać”.
Dopiero na wizycie konsultacyjnej po analizie zdjęć rtg oraz tomografu komputerowego jak również po badaniu wewnątrzustnym pacjent poznaje wciąż orientacyjne ale już dokładniejsze koszy oraz ewentualne dodatkowe, które mogą wyniknąć w międzyczasie. Tymi dodatkowymi zabiegami jest nadbudowa kości (podniesienie dna zatoki szczękowej, przeszczep kości czy jej rozszczepienie) tak by zabieg wszczepienia implantów był w ogóle możliwy.
Ponadto zlecane są dodatkowe badania, dzięki którym lekarz implantolog może poznać ogólny, aktualny stan zdrowia pacjenta. Dzięki temu może go zakwalifikować lub nie do przeprowadzenia zabiegu implantologicznego.
CZAS TRWANIA LECZENIA ZA POMOCĄ IMPLANTÓW
Kolejnym minusem jest czas. Aby korona lub jakiekolwiek inne uzupełnienie protetyczne na implancie/tach posłużyło wiele lat bez jakichkolwiek komplikacji po drodze trzeba być cierpliwym i zdyscyplinowanym w kwestii zaleceń czy regularności wizyt. Jeżeli pacjent przychodzi do gabinetu z nastawieniem, że po jednej wizycie wyjdzie z zębami jest w dużym błędzie.
Po badaniu jamy ustnej może zaistnieć konieczność wykonania również leczenia zachowawczego zębów. Tymi zabiegami jest usuwanie kamienia nazębnego, leczenie próchnicy, leczenia ortodontycznego czy leczenia kanałowego. Ma to na celu wykonanie absolutnej sanacji jamy ustnej.
Estetykę jak m.in. wybielanie zębów, wykonanie koron czy licówek na innych zębach można zostawić przed definitywnymi wyciskami pod przyszłe korony na implantach.
Leczenie implantologiczne jest czasochłonne oraz wieloetapowe. Może potrwać od 6 miesięcy do nawet 2 lat w zależności od ilości braków zębowych, jakości kości, ogólnego stanu zdrowia oraz innych zabiegów przygotowujących do zabiegu chirurgicznego tak aby można było „cokolwiek wkręcać”.
Jeżeli pojawiają się u mnie pacjenci zagraniczni, których jest niemało główną przeszkodą w regularnym odbywaniu się wizyt, tj. planowo w terminie jest dystans co wydłuża okres leczenia. Jak również przeszkodą jest dostępność terminów.
JAK NIE TERAZ TO KIEDY? – DOSTĘPNOŚĆ TERMINÓW WIZYT NA LECZENIE IMPLANTOLOGICZNE
Pomimo szalejącej inflacji oraz tendencji do oszczędzania termin oczekiwania na wizytę jest paradoksalnie długi. Pacjenci pojawiający się u mnie na wizycie konsultacyjnej uznają, że czekanie z podjęciem decyzji o wszczepianiu implantów działa tylko na ich niekorzyść. Ich zdaniem patrząc na obecną sytuację ekonomiczną w Polsce i na świecie ta usługa będzie z czasem jeszcze droższa. Zdaniem pacjentów trzymanie „pieniędzy w skarpecie” lub ich „przejedzenie” byłoby największą głupotą. W związku z powyższym tuż po inwestowaniu w nieruchomości, ziemię, metale/kamienie szlachetne ostatnimi czasy pacjenci inwestują również w siebie. Są to usługi dentystyczne lub innego typu zabiegi medyczne, m.in. związane z coraz bardziej popularną w Polsce chirurgią plastyczną.
Jeżeli chcesz poznać dostępność terminów wizyt do Superdentystki kliknij tutaj.
Podsumowanie
Implanty zębowe będące coraz bardziej popularne w stomatologii to obecnie najwyższej jakości świadczona usługa dentystyczna. Znacznie poprawiają komfort życia na wielu jego płaszczyznach. Piękny uśmiech to często przepustka do lepszego życia. Poza poprawą samopoczucia wynikającą ze zwiększenia walorów estetycznych i polepszenia komfortu żucia (jest to uzupełnienie na stałe) otwiera nam wiele innym możliwości prywatnie oraz zawodowo. Jest to m.in. znalezienie lepszej pracy lub zapewnienie sobie awansu. Kompletny uśmiech wraz z poprawną wymową wzbudza większą sympatię oraz zaufanie. Dzięki niemu wyglądamy na zadbanych oraz prywatnie zwiększa naszą atrakcyjność oraz samoocenę.
Jeżeli nie akceptujesz „babcinej protezy” i chcesz wciąż czuć się młodo i pięknie implanty zębowe będą dla ciebie najlepszym rozwiązaniem! Jednak aby stać się pacjentem implantologicznym musisz w pierwszej kolejności umówić się na wizytę konsultacyjną (kliknij tutaj) a następnie przeanalizować swoje możliwości finansowe oraz uzbroić się w cierpliwość, która ostatecznie popłaca. 🙂
Mam pytanie dotyczące osób z przeciwwskazaniami. Np. Osteoporozą. Czy istnieje jakaś metoda która pozwala na wzmocnienie kości tak aby implant się przyjął. Czy w przypadku osteoporozy można korzystać np. z mini implantów i czy one będą podobnie wytrzymałe do tych normalnych? Bardzo proszę o informację na ten temat. Czy istnieje jakikolwiek sposób aby implant się przyjął u osób cierpiących na tę chorobę? Może są materiały bio integracyjne pozwalające na tego typu zabieg. Z góry dziękuję!
Po odbytej konsultacji implantologicznej, przeglądzie zdjęć rtg i jamy ustnej zawsze daję pacjentom skierowanie na szereg różnych badań m.in. poziom wit. D3 a pacjentom 50+ dodatkowo pod kątem ewentualnej osteoporozy. Jeśli pacjent balansuje w dolnej granicy normy zalecam suplementację witaminą D3, jeśli jednak pacjent jest osteoporotyczny przekazuję go pod opiekę lekarza specjalisty który ostatecznie wyraża zgodę na zabieg po odbytej terapii/leczeniu. Nie ryzykowałabym wszczepianiem implantów przy złych wynikach badań nawet mini implantami.. Dla mnie mini implant może być wyłącznie ortodontyczny ale nawet taki implant to wciąż implant więc nie ryzykowałabym. Najpierw pacjent musi dołożyć wszelkich starań aby jego wyniki się poprawiły więc na dobre go nie dyskwalifikuję. Jeżeli komuś naprawdę zależy na uzupełnieniu stałym w postaci implantów dosłownie „stanie na głowie” aby jego stan zdrowia na nie pozwalał.