Wybielanie zębów – sposoby na śnieżnobiały uśmiech.

Piękny i biały uśmiech, niczym z Hollywood, to marzenie niemal każdego z nas. Wiele osób poszukuje jednej, skutecznej i najlepiej błyskawicznej metody na jasny uśmiech. Aby ją znaleźć osoby te najczęściej sięgają po informację do sieci. Szukają jej na różnych stronach internetowych, m.in. na forach prozdrowotnych, blogach modowych/kosmetycznych, stronach o zdrowiu, czy na YouTube oglądając przeróżne tutoriale. W efekcie mają niepotrzebny misz-masz w głowie.

Następnie na wizycie stomatologicznej słyszę od pacjentów, że tam przeczytali „to”, gdzieś indziej „tamto”. Moi zdezorientowani pacjenci zamiast być bogatszymi w wiedzę sami nie wiedzą co jest dla nich najlepsze. Prawdą jest, że bardzo ciężko znaleźć wiarygodną informację w sieci, tym bardziej że każdy pacjent jest inny i nie każdy do wybielania się nadaje. Dlatego tak naprawdę tylko stomatolog może to zweryfikowć mając pacjenta bezpośrednio na fotelu dentystycznym.

Z ciekawości sama zaczęłam szukać w Internecie informacji na ten temat i prawdę mówiąc nie znalazłam ani jednego satysfakcjonującego mnie artykułu. Wiem jakie to trudne uzyskać rzetelną, fachową, wyczerpującą i przede wszystkim pewną informację, nie tylko związaną z tym wątkiem, ale na różne tematy.

W związku z tym postanowiłam stawić czoło wyzwaniu i stworzyć artykuł na miarę takiego, jaki sama chciałabym przeczytać. Moim nadrzędnym celem jest udzielenie takiej skompresowanej informacji przede wszystkim tym najbardziej zainteresowanym, bo nikt inny nie poradzi lepiej, niż sam lekarz dentysta. 🙂

WYBIELANIE OD A DO Z

W tym artykule postaram się zawrzeć wszystkie informacje związane ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do wybielania zębów, napisać o wskazaniach przed- i pozabiegowych. Pojawi się również wątek jak uzyskać śnieżnobiały uśmiech za pomocą stosowanych metod wybielania oraz udzielę wskazówek jak długoterminowo utrzymać efekt bieli zębów. Pojawi się także informacja, czy wybielanie zębów jest bezpieczne, co to są „białe godziny”, jaki zachodzi proces chemiczny w szkliwie, że tkanki zęba jaśnieją i są bardziej podatne na absorpcję barwników oraz podam ile można zyskać posiadając biały uśmiech.

Zapraszam do lektury!

NAJWAŻNIEJSZE MIEĆ JASNY CEL

Wszyscy moi pacjenci chcący poprawić kosmetykę swojego uśmiechu mają wiele możliwości aby zrealizować swój wyznaczony cel. Nowoczesna stomatologia, którą współcześnie oferują gabinety, a z nią szereg innowacyjnych metod wybielania zębów są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wszystko zależy od życzeń pacjentów, kompetencji i sprzętów lekarza oraz ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej.

ETAPY PROWADZĄCE DO BIAŁEGO UŚMIECHU

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej – usunięcie kamienia i osadów nazębnych

Naszą przygodę z wybielaniem powinniśmy zacząć od profesjonalnej higienizacji, bo żeby zęby wybielać muszą być najpierw czyste. Należy wyeliminować kamień nazębny oraz wszelkie przebarwienia związane z dietą, używkami czy nałogami, jak np. z paleniem wyrobów tytoniowych.

Zabieg jest kilkuetapowy, polegający na wykonaniu scalingu (usunięciu kamienia za pomocą ultradźwięków), wypiaskowaniu wszystkich powierzchni, wypolerowaniu zębów różnego rodzaju gumkami, w miarę potrzeby wiertłami szczelinowymi z drobnym nasypem, pastą polerską oraz wykonaniu laseroterapii biostymulującej. Lasery miękkie pobudzają wszelkie procesy regeneracyjne. Działając laserem punktowo w okolicy podrażnionych dziąseł tkanki miękkie szybko się goją i nie ma jakichkolwiek powikłań.  Więcej na temat profesjonalnej higienizacji jamy ustnej możesz przeczytać w artykule kamień nazębny – cichy zabójca zębów i świeżego oddechu.

Bardzo często moi pacjenci po samym zabiegu usunięcia złogów nazębnych mówią, że ich zęby wyglądają na jaśniejsze, niczym wybielone, a co niektórzy twierdzą, że ich uzębienie nigdy nie było tak białe. 🙂

Ponadto należy pamiętać, że nawet jeśli bardzo skrupulatnie dbamy o zęby, szczotkujemy je po każdym posiłku, nitkujemy to i tak istnieje prawdopodobieństwo, że nie dotrzemy szczoteczką do wszystkich zakamarków naszego uzębienia i w efekcie będą tworzyć się osady, a z czasem powstanie kamień nazębny. Kamień nazębny należy usuwać co 3-4 miesiące, maksymalnie co pół roku.

Profilaktyka fluorowa zębów

Kolejnym zabiegiem, który powinien być wykonywany regularnie jest profesjonalna profilaktyka fluorowa zębów. Fluoryzację zębów powinniśmy wykonywać minimum co pół roku. Dzięki profilaktyce fluorowej zęby są zabezpieczone przez próchnicą na minimum 6 miesięcy. Próchnica nawet jeśli zacznie się rozwijać proces będzie postępować zdecydowanie wolniej.

Podczas zabiegu usunięcia złogów nazębnych czy profilaktyki fluorowej lekarz stomatolog zadba o nasze zęby, weryfikując również wnikliwie stan jamy ustnej w postaci dokładnego przeglądu.

CZY KAŻDY MOŻE WYBIELAĆ ZĘBY? – WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA

 

Warunkiem zadowalającego efektu wybielenia są zęby zdrowe, nieobjęte próchnicą i oczyszczone ze złogów nazębnych oraz brak jakichkolwiek stanów zapalnych w jamie ustnej. Aby to osiągnąć środek wybielający musi być równomiernie rozprowadzony po całej powierzchni naturalnej zęba.

Kolejnym warunkiem jest brak wypełnień na zębach przednich. Wybielając zęby tkanki naturalne zęba się wybielą, natomiast wypełnienie już nie. To samo dotyczy uzupełnień protetycznych – koron, mostów czy protez wyjmowanych.

Jeśli pacjent ma nieszczelne, nieestetyczne wypełnienia, które w najbliższej przyszłości będą do wymiany, zęby można wybielić. Zanim wykonamy wypełnienie w ciągu dwóch tygodni od wybielania następuje stabilizacja koloru, dlatego należy odczekać 2-3 tygodnie zanim wykonamy nowe „plomby” w zębach przednich. Po tym czasie nowe wypełnienia są odpowiednio dobierane do koloru wybielonego zęba.

W przypadku wybielania u osoby posiadającej pracę protetyczną może zaistnieć konieczność wymiany uzupełnienia na nowe. Wybielanie wykonywałabym tylko w przypadku planowania wymiany starej, nieszczelnej pracy protetycznej. Nie ma sensu zdejmować np. dobrego i szczelnego mostka na rzecz wybielania. Wszystko w granicach rozsądku oraz wedle życzeń pacjenta.

Niestety nie każdy pacjent może być poddany zabiegowi wybielania zębów, nawet jeśli bardzo by tego chciał. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wybielania zębów są:

  • choroby błon śluzowych i przyzębia brzeżnego
  • osoby bezzębne użytkujące protezy całkowite
  • pacjenci użytkujący protezy szkieletowe z obecnością tylko zębów bocznych trzonowych. Jeżeli pacjent ma bardzo szeroki uśmiech warunkowo wzięłabym pod uwagę wybielenie pojedynczych zębów, tj. pierwszych trzonowców w górnej szczęce.
  • osoby poniżej 16-go roku życia
  • osoby cierpiące na cukrzycę, epilepsję, chorobę Parkinsona
  • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią
  • pacjenci mający alergię na chociażby jeden komponent preparatu wybielającego lub płynny koferdam (lateks) zabezpieczający dziąsła podczas wybielania laserowego
  • trudni pacjenci, niezdyscyplinowani, ignorujący zalecenia lekarza
  • osoby trudno znoszące warunki gabinetu stomatologicznego (problemy z kręgosłupem, ze stawami skroniowo-żuchwiwymi, ze szczękościskiem, światłowstrętem, nadpobudliwi, chorzy psychicznie)
  • pacjenci z zaawansowaną próchnicą zębów
  • pęknięcia i rysy szkliwa
  • resorpcje wewnętrzne oraz zewnętrzne zębów

 

WSPÓŁCZESNE METODY WYBIELANIA ZĘBÓW

WYBIELANIE PROFESJONALNE

Metoda nakładkowa (Walking Bleach)

Wybielanie zębów metodą nakładową jest profesjonalną metodą wybielania domowego, nad którą kontrolę i nadzór sprawuje lekarz stomatolog. Aby wybielić zęby tą metodą istnieją dwa etapy zbliżające nas do wymarzonej bieli zębów.

Etap I

Po wykonaniu zabiegu higienizacji lekarz dentysta na następnej wizycie pobiera pacjentowi specjalne wyciski górnej i dolnej szczęki, które następnie wysyłane są do laboratorium protetycznego. W laboratorium technik dentystyczny wykonuje indywidualne nakładki do wybielania. Nakładki są wykonywane z przezroczystego, elastycznego i wygodnego materiału służące do wielokrotnego użycia.

Etap II

Na kolejnej wizycie stomatologicznej lekarz przymierza pacjentowi wykonane indywidualne nakładki, które wraz ze specjalnym żelem wybielającym są przekazywane do stosowania już samodzielnie w domu.

Do nakładek aplikuje się specjalny żel wybielający w postaci cieniutkiego paseczka (najlepiej tylko od strony licowej zębów). Według zaleceń lekarza żel jest stosowany przez maksymalnie dwa tygodnie – przez pierwsze 3-4 dni codziennie, a następnie co drugi dzień. Sama posiadam nakładki i radzę pacjentom tak jak sama ich używam. Moja terapia wybielająca trwa najczęściej około tygodnia, półtorej.

Nakładki najlepiej stosować po umyciu zębów przez noc. Po zakończeniu terapii wybielającej nakładki mogą być wykorzystane powtórnie – wystarczy zaopatrzyć się w żel wybielający.

Moi pacjenci są objęci troską na każdym etapie zabiegu, jak również po nim.

Pozytywy nakładkowego wybielania:

  • pacjent sam określa stopień rozjaśnienia swoich zębów
  • metoda jest bezpieczna i skuteczna
  • istnieje możliwość powtórnego wybielania
  • niższy koszt zabiegu w porównaniu z wybielaniem laserowym czy lampą polimeryzacyjną
  •  widoczny efekt już po kilku aplikacjach
  • długo utrzymująca się biel

Negatywy nakładkowego wybielania:

  • metoda stopniowego wybielania – brak natychmiastowego efektu
  • „Białe godziny” – zachowanie białej diety. Odwodnione po wybielaniu zęby wchłaniają wszelkie barwniki, dlatego pacjent musi bezwzględnie zrezygnować ze spożywania produktów mocno barwiących w trakcie wybielania, jak również unikać ww. produktów od kilku godzin do nawet 1-2 tygodni po wybielaniu. Produktami, które należy unikać to mocna czarna kawa, mocna herbata, czerwone wino, dżemy z czarnej porzeczki tudzież aronii, Coca-Cola itd. Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem dłużej należy wyeliminować całkowicie z diety lub ograniczyć do minimum spożywanie produktów barwiących, przestać palić papierosy i regularnie usuwać kamień nazębny.
  • przemijająca nadwrażliwość pozabiegowa, która zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz progu odczuwania bólu
  • tymczasowe stosowanie sprawdzonych środków na nadwrażliwość zębów takich jak pasty do zębów Sensodyne Ultra Szybka Ulga, Elmex Sensitive, Blanx Wrażliwe Zęby oraz specjalnych płynów do płukania jamy ustnej
  • konieczność utrzymania nakładek w czystości – mycie po każdorazowej sesji, przechorowanie na sucho w pudełku, najlepiej protetycznym

 

Cena wybielania nakładkowego waha się od 800 do 1500zł. Cena zawiera wykonanie nakładek, które są własnością pacjenta oraz kilka strzykawek z żelem wybielającym.

 

Metoda wybielania laserwego (Power Bleaching)

Wybielanie zębów metodą laserową jest profesjonalną metodą w warunkach gabinetu stomatologicznego. Zabieg jest jednoetapowy i trwa od 1,5 do 2 godzin. Przed zabiegiem, po ówczesnej profesjonalnej higienizacji, zęby zostają oczyszczone szczoteczką nylonową, zostaje założony jednorazowy rozwierak do ust, tak by lekarz dentysta miał odizolowane pole zabiegowe oraz zęby zostają osuszone.

Następnie zostaje nałożony specjalny preparat zabezpieczający dziąsła przed ewentualnym podrażnieniem. Po wykonaniu etapu izolacji dziąseł przystępuje się do nałożenia preparatu wybielającego na części licowe zębów, mający wyższe stężenie niż żel do wybielania nakładkowego. W następnej kolejności zęby są naświetlane energią lasera, która preparat aktywuje.

Pozytywy wybielania laserowego:

  • natychmiastowy efekt wybielenia – wystarczy już jedna sesja, aby zęby były jaśniejsze o 2, a nawet 3 tony
  • metoda jest w pełni bezpieczna, ponieważ laser jako energia nie wydziela ciepła jak zwykłe lampy do wybielenia, dlatego nadwrażliwość jest znikoma lub żadna
  • cały proces wybielania kontroluje lekarz
  • długo utrzymująca się biel zębów, od pół do nawet 1,5 roku od zabiegu
  • oszczędność czasu pacjenta – jednorazowa sesja

Negatywy wybielania laserowego:

  • metoda wybielania droższa od pozostałych metod
  • zdecydowanie dłuższy czas wykonania zabiegu (do ok 2 godzin)
  • reżim dietetyczny – zachowanie białej diety przez 1-2 tygodnie oraz w trakcie „białych godzin” przy ewentualnym spożywaniu koloryzujących napojow bezzwzględne picie ich przez rurkę
  • możliwa kilkudniowa przemijająca nadwrażliwość zębów

Koszt wybielania laserowego zębów waha się od 1000 do 2000 zł. Cena jest uzależniona od koloru zębów, ilości zębów wybielanych oraz konieczności lub braku powtórnego nałożenia preparatu wybielającego ze względu na trudno wybielające się tkanki zęba.

 

Wybielanie zębów przebarwionych po leczeniu kanałowym

Wybielanie zębów po leczeniu kanałowym to tzw. wybielenie wewnętrzne/dokomorowe. Przy pomocy środka wybielającego zęby rozjaśnia się od środka aż po powierzchnię szkliwa. Dotyczy wybielania pojedynczych martwych zębów oraz przebarwionych na skutek chorób ogólnoustrojowych.

Należy liczyć się z tym, że zęby leczone kanałowo z czasem ciemnieją. Nie powinniśmy się tym martwić, ponieważ można je również wybielić. Warunkiem jest dobrze przeleczony ząb endodontycznie ze szczelnie zabezpieczonymi ujściami kanałowymi.

Na wizycie konsultacyjnej, przed ustaleniem wizyty na zabieg wybielania wewnętrznego/dokomorowego, lekarz daje pacjentowi skierowanie na zdjęcie RTG celowane zęba lub kilku zębów, które mają być poddane wybielaniu. Na kolejne wizycie, po wcześniejszej analizie radiologicznej oraz przy braku jakichkolwiek przeciwwskazań lekarz dentysta kwalifikuje ząb lub zęby do zabiegu.

Na wizycie związanej z wybielaniem lekarz stomatolog otwiera ząb, w tym samym miejscu jak przy wcześniejszym leczeniu kanałowym. Sprawdza szczelność ujść kanałów lub kanału i w miarę potrzeby dodatkowo je zabezpiecza. Następnie aplikuje preparat wybielający i przykrywa go watką oraz ząb zamyka szczelnym opatrunkiem. Po około 1-2 tygodniach pacjent przychodzi na wizytę kontrolą. Jeżeli kolor wybielanego zęba jest satysfakcjonujący dentysta zakłada ostateczne wypełnienie. Jeżeli jednak istnieje konieczność dodatkowego rozjaśnienia zęba, procedurę się powtarza.

Pozytywy wybielania wewnętrznego:

  • pomimo tego, iż ząb jest martwy wciąż można cieszyć się bielą uśmiechu
  • zabieg w pełni niebolesny
  • posiadając alternatywę w postaci dokomorowego wybielenia brak konieczności szlifowania zęba pod koronę protetyczną ze względu na ciemny kolor zęba
  • metoda stosunkowo tania w porównaniu do pozostałych innych metod uzyskania estetycznego wyglądu zęba/zębów (korony i licówki porcelanowe)

Negatywy wybielania wewnętrznego:

  • ryzyko wystąpienia resorpcji wewnętrzej oraz zewnęrzej zęba

Koszt wybielania dokomorowego zębów waha się od 150 do 350 zł za jedną próbę wybielenia. Cena jest uzależniona od koloru zębów, ilości zębów wybielanych oraz konieczności lub jej braku powtórnego nałożenia preparatu wybielającego ze względu na trudno wybielające się twarde tkanki.

 

Naświetlanie lampami, np. lampą Beyond

Amerykańska metoda Beyond to jedna z profesjonalnych metod wybielania zębów. Polega na dokładnym utlenieniu trwałych przebarwień zębów przy wykorzystaniu aktywnego tlenu. W opisach systemu oraz na podstawie opinii lekarzy i pacjentów często wystarczy jedna, do dwóch wizyt, aby uzyskać efekt zadowalającej bieli. Wizyta stomatologiczna za pomocą lampy Beyond trwa od 45 minut do 1,5 godziny. Efekt jest natychmiastowy, ale nie zawsze jeden zabieg wystarczy.

Metoda ta polega na trzykrotnym nałożeniu preparatu w postaci żelu oraz naświetlaniu go lampą po ówczesnym zabezpieczeniu dziąseł żywicą w piance. Lampa wydziela zimne niebieskie światło. Jak firma podaje strumień światła filtrowany jest przez wiele warstw filtrów eliminując promieniowanie podczerwone i UV jakie mają zwykłe lampy polimeryzacyjne przeznaczone również do tego celu. Światło lamy Beyond aktywuje preparat zawierający 35% nadtlenu wodoru oraz inne składniki wybielające rozjaśniając struktury zęba.

Wybielanie zębów lampą BEYOND fachowo przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym to koszt od 700 do 1200zł.

 

DOMOWE WYBIELANIE ZĘBÓW

Aby utrzymać jak najdłużej efekt bieli będąc, czy to po profesjonalnym wybielaniu zębów, lub chcąc je trochę rozjaśnić, bez ówczesnego korzystania z ww. zabiegów istnieje wiele preparatów na rynku, które mogą nam w tym pomóc. Takie środki znajdziemy niemal w każdej drogerii, w dużym supermarkecie oraz aptece.

Istnieje również możliwość naturalnego wybielania zębów dla wszystkich, którzy są fanami bycia BIO i EKO.

PREPARATY DOSTĘPNE NA RYNKU

PASTY WYBIELAJĄCE
Zęby szczotkujemy z ich pomocą minimum dwa razy dziennie, oraz w miarę możliwości po każdym posiłku. Należy czyścić zęby bardzo skrupulatnie nie zapominając o jakichkolwiek powierzchniach naszych zębów. Wybieramy pasty sprawdzone, takie, które mają nie tylko właściwości wybielające, ale chroniące szkliwo i dziąsła. Pastami, którą sama naprzemiennie stosuję i polecam wszystkim moim pacjentom jest pasta Forever Bright na bazie aloesu, Blanx Med czy Curaprox – Black is White.

Jeżeli ciężko Wam się zdecydować, która pasta byłaby dla Was najlepsza warto zapytać w drogerii, tudzież w aptece, czy przypadkiem drogeria czy apteka nie ma na stanie próbek ww. past. 🙂

PASKI WYBIELAJĄCE
Ultracienkie, elastyczne i przeźroczyste paski nasączone są wybielającym żelem. Paski mogą być nierozpuszczalne oraz rozpuszczalne. Większość pasków zawiera nadtlenek wodoru. Należy przykleić je dokładnie do zębów szczęki i żuchwy, przeważnie dwa razy dziennie i pozostawić na okres 30 minut. Po kilku dniach od kuracji można zauważyć poprawę bieli zębów. Aby utrzymać dobry efekt, zabieg powtarza się maksimum co kilka miesięcy.

Widać, że na rynku jest wiele dostępnych tego typu produktów, dlatego należy używać je zgodnie z zamieszczoną w opakowaniu ulotką stosując się bezwzględnie do zaleceń producenta! Ja osobiście ich nigdy nie używałam, ale wiele dobrych opinii słyszałam o paskach iBright, Crest oraz Bright White, które rzeczywiście działają.

WYBIELACZE W SZTYFCIE
Aby zastosować wybielacz w sztyfcie najpierw myjemy dokładnie zęby. Wygląda on niczym gruby mazak, którym malujemy po zębach. Aplikację należy wykonywać przed pójściem spać. Po około 2 tygodniach stosowania aplikatora zauważa się widocznie rozjaśnienie zębów.

Produktem tego typu, który mogłabym polecić to Sztyft BLANX WhiteShock, który w pełni jest bezpieczny. Bardzo lubię tą firmę i bez wahania pociłabym wszystkie jej produkty. Preparat ten nie zawiera nadtlenku wodoru. Można stosować go gdziekolwiek i kiedykolwiek chcemy.

NATURALNE WYBIELANIE

  • wcieranie skórki banana w powierzchnię szkliwa – w tym celu wcieramy wewnętrzną stronę skórki, następnie pozostawiamy ją w ustach na około 5 do 30 minut przed wypłukaniem jamy ustnej.
  • czyszczenie zębów za pomocą mikstury sody oczyszczonej z olejem kokosowym w proporcjach 1:1.
  • płukanie zębów mikstrurą wody z solą kuchenną
  • terapia węglem leczniczym – należy rozgnieść dwie tabletki węgla i wymieszać go z łyżką wody. Po skrupulatnym wyczyszczeniu zębów, miksturą tą płuczemy zęby przez około 20 sekund, następnie po wypluciu nadmiarów pozostawiamy ją w ustach na 5 minut. Zabieg wykonujemy jeden raz dziennie.

CZY WYBIELANIE ZĘBÓW JEST BEZPIECZNE?

Tak, wybielanie zębów jest bezpieczne, jednak wszystko powinno być wykonywane w granicach rozsądku. Z niczego się nie wzięło, że „co za dużo, to niezdrowo”, dlatego zabieg domowego wybielania (nakładkowego, paskami, sztyftami itd.) musi być wykonywany zgodnie z instrukcjami w opakowaniu, czy zaleceniami lekarza stomatologa. Wybielanie zębów nie osłabia zębów oraz nie zwiększa podatności na próchnicę, jeżeli zabieg jest wykonywany prawidłowo oraz dobrze dbamy o higienę jamy ustnej.

Długoletnie badania dowodzą, iż zabiegi wykonywane pod kontrolą wykwalifikowanego profesjonalisty, jakim jest lekarz dentysta, nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia ani dla zębów, ani dziąseł, ani całego ustroju. Zabieg również nie ma wpływu na pogarszanie wypełnień kompozytowych i innych uzupełnień protetycznych.

U osób intensywnie wybielających, które pomimo zabiegu profesjonalnego wybielania stosują równolegle inne metody wybielające zdarza się często, że zęby są mocno nadwrażliwe. Na to co pacjent robi w zaciszu swojego domu, nadprogramowo wbrew zaleceniom lekarskim, lekarz dentysta nie ma na to już wpływu. Nawet u wzorowych pacjentów zdarza się przemijająca nadwrażliwość pozabiegowa i osoby te przynajmniej kilka dni są znokautowani towarzyszącym dyskomfortem, dlatego lekarz powinien również o takiej ewentualności pacjenta poinformować.

 

JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT WYBIELENIA ZĘBÓW?

Po zabiegu wybielania laserami czy lampami, efekt który uzyskujemy utrzymuje się średnio od 0,5 do nawet 1,5 roku, czyli naprawdę długo. To czy będzie to pół roku, czy dłużej zależy od nawyków higienicznych i żywieniowych pacjentów. Wystarczy dostosować się do zaleceń pozabiegowych.

Paski i nakładki wybielające pomimo, że również są skuteczne wymagają regularnego stosowania, przeważnie co miesiąc, aby efekt bieli był utrzymywany. Dodatkowo wymagają wielu tygodni wyrzeczeń, cierpliwości i nie dają tak długotrwałego efektu jak profesjonalne metody wybielania.

Pacjent chcąc cieszyć się pięknym i jasnym uśmiechem powinien zgłaszać się na okresowe przeglądy zębów oraz zabiegi profesjonalnej higienizacji jamy ustnej.

 

CZY ZABIEG WYBIELANIA JEST BOLESNY?

Podczas wybielanie laserami czy lampami zabieg nie powinien powodować jakichkolwiek dolegliwości, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonany. Zdarzają się sytuacje, że pomimo zabezpieczenia dziąseł specjalnym preparatem środek wybielający przedostanie się w ich okolice i pacjenci odczuwają to jako pieczenie.

Wybielając nakładkowo, paskami czy sztyftami pacjent zazwyczaj nie ma dolegliwości bólowych, o ile nie przesadza z wybielaniem. Osoba ta wykonująca wybielanie nader często może odczuwać dużą nadwrażliwość dziąseł podczas aplikacji preparatów oraz ból niektórych zębów.

 

MOC BIELI UŚMIECHU

Fikcja vs. rzeczywistość

We współczesnym świecie jesteśmy bombardowani z każdej strony idealistycznie przedstawianym wizerunkiem drugiego człowieka. Z niedowierzaniem i podziwem patrzymy na zdjęcia modelek i gwiazd kina chcąc wyglądać jak one. Wydaje nam się, że nie możemy tego osiągnąć ze względu na budżet.

„Trawnik u sąsiada wydaje się nam zawsze bardziej zielony” – przyjrzyjmy się temu tematowi jednak z bliska. Jaka jest prawda?

Nad większością gwiazd showbizesu pracuje sztab ludzi, którzy w pocie czoła sprawiają, że Divy Hollywood finalnie wyglądają tak doskonale. Ponadto jesteśmy jeszcze bardziej wizerunkiem gwiazd zaczarowani widząc je  na okładkach znanych gazet. Widzimy piękne, smukłe sylwetki, idealne twarze i…  śnieżnobiałe, nieskazitelne uśmiechy. Należy szybko się otrząsnąć, ponieważ próbuje nami zawładnąć retusz połączony z czymś jeszcze.

Bieli uśmiechu nie uzyskuje się tylko poprzez wybielenie zębów. Można uzyskać ją również poprzez korony, mosty pełnoceramiczne lub licowane porcelaną, licówki kompozytowe bądź porcelanowe. Często nie patrzymy na naturalne, wybielone zęby tylko uzupełnienia protetyczne wykonywane w laboratorium protetycznym. Stąd większość gwiazd ma tak jasny, wręcz idealny uśmiech.

Nie dajmy się oszukać, nie ma rzeczy niemożliwych. Nie tylko gwiazdy showbiznesu mogą mieć uśmiech za „milion dolarów”! Ty też go możesz mieć. Zobacz.

 

 

Piękny biały uśmiech furtką do lepszego życia!

Nie wiem czy wiesz, ale pierwsze kilkanaście sekund ma decydujące znaczenie w budowaniu pierwszego wrażenia. Oprócz tego gdy uśmiechamy się do naszego mózgu wysyłany jest impuls, który powoduje uwalanie się takich hormonów jak endorfiny. W związku z tym uśmiech, a z nim płynące „hormony szczęścia” powodują świetne samopoczucie, zadowolenie oraz wszelkie inne stany euforyczne nie tylko u Ciebie, ale również u osób Twojego otoczenia. W ten sposób tworzy się reakcja łańcuchowa, dzięki czemu będziesz się czuć dobrze oraz pewnie w każdej sytuacji. Biały uśmiech sprawi, że zaczniesz być postrzegany jako osoba bezproblemowa oraz zrelaksowana, a w pracy jako pewny swoich działań, przystępny partner biznesowy. Dodając jeszcze asertywność do garnituru Twoich walorów uzyskasz kombinację zapewniającą szansę na duży sukces zawodowy.

Pamiętajmy! Zdrowy biały uśmiech jest współczesną wizytówką każdego z nas i odgrywa ogromną rolę w budowaniu naszego wizerunku oraz wszelkich relacji. 🙂

Chcielibyście umówić się na zabieg higienizacyjny lub profesjonalne wybielanie zębów? Wejdźcie na kalendarz online i już dziś zapiszcie się na wizytę.

8 komentarzy
  1. Łukasz 6 lat temu

    Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł, bardzo dobrze się go czytało.
    Zdziwił mnie jedynie wpis o domowych sposobach wybielania.
    Sądzi Pani, że sposoby typu skórka od banana rzeczywiście działają? Czy stosowanie sody oczyszczonej nie spowoduje uszkodzenia szkliwa? Również czytałem wiele artykułów w których ludzie rozczarowywali się efektami węgla aktywnego.
    A może po prostu zamieściła Pani te metody dla samej zasady, ale niekoniecznie wierzy w ich skuteczność?

    Mam jeszcze pytanie odnośnie samego wybielania.
    Wybielając w gabinecie zęby z poziomu powiedzmy 5 na 8, po okresie półtora roku powracają znowu do 5, czy zatrzymują się po prostu gdzieś na 6, czy 7? Co rozumie Pani przez „utrzymywanie się efektu”?

    Z góry dziękuję za odpowiedź!

    • autor
      dr Małgorzata Leśniak 6 lat temu

      Witam serdecznie. 🙂
      Bardzo się cieszę, że artykuł się Panu spodobał. Dokładam wszelkich starań, aby szerzyć rzetelną i prawdziwa informację w sieci bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu.
      Co do sody oczyszczonej, skórki banana lub węgla aktywnego mają one swoje działanie, jednakże nie tak mocne i trzeba dużej regularności, aby zobaczyć ich efekty. Również podczas pisania ww. artykułu z początku z przymrużeniem oka myślałam o tych „naturalnych wybielających opcjach”, jednakże po przekopaniu sieci, video z tutorialami, książki, artykuły w medycznych gazetach i blogi zapaleńców bycia bio i eko przekonałam się, że nie jest to żaden bubel i postanowiłam również opisać naturalne metody wybielania, gdyż takie też istnieją i są ich efekty.
      Moim zdaniem wszystko powinno być wykonywane w granicach rozsądku. Kolokwialnie mówiąc nie powinniśmy z niczym przeginać. 🙂 Pisząc czy te naturalne metody są bezpiecznie proszę tylko popatrzeć na w 100% chemiczne składniki, które są w pastach do zębów, żelach wybielająych itd. Jeżeli wszystko będziemy stosować z głową nic nam się nie stanie. 😉 W końcu wszystkie te preparaty zostały przebadane zanim trafiły na rynek. Osobiście wybielam zęby sobie i swoim pacjentom i żadnemu z nich ani sobie ich nie rozpuściłam, nie stały się nadwrażliwe, a szkliwo nie dość, że jest bielsze to piękne i zdrowe. 😀
      Co do utrzymania bieli zębów patrząc np. tylko po sobie moje zęby jak ich nie wybielam nigdy nie wróciły do mojego wyjściowego koloru, tj.. wg. Pana skali do 5. Tak jak Pan zasugerował ta biel zatrzymuje się gdzieś między 6-7, w moim przypadku na siódemce. 🙂
      Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie na mojego bloga. 😉
      SD

  2. Anna 6 lat temu

    Bardzo ciekawy i fajnie napisany artykuł.

  3. Dentysta 6 lat temu

    Świetny artykuł, oby tak dalej!

  4. Biodent 6 lat temu

    Bardzo fachowy i rzetelny artykuł napisany przystępnym językiem – aż kusi aby sprawdzić wszystkie domowe metody wybielania i ich efekty. Jednak chyba najważniejszą cechą tego procesu jest wytrwałość i systematyczność, słusznie zauważonym faktem jest krótkotrwałość efektu wybielania, co rodzi potrzebę nieustannego kontrolowania efektów. Czy paski i sztyft wybielające są udzielane na receptę przez stomatologa? Pozdrawiam

  5. Wiktoria 7 lat temu

    świetny artykuł!

    • autor
      dr Małgorzata Leśniak 7 lat temu

      Bardzo dziękuję 🙂
      Pozdrawiam SD

  6. Keenya 7 lat temu

    W końcu znalazłam rzetelny wpis o wybielaniu zębów. W internecie mnóstwo jest amatorskich porad. Aż strach im zaufać.

    Dziękuję za tak wyczerpujący wpis 🙂 Obecnie noszę aparat ortodontyczny, ale jak tylko go zdejmę, wybielę sobie zęby. W dodatku mam wrażenie, że pomimo moich starań, i tak nie myję zębów aż tak dokładnie, jak bez aparatu. Także higienizacja i rozjaśnienie bardzo im się przyda 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2016-2020 superdentystka.pl

najlepsze blogi

udostępnianie treści dozwolone tylko z aktywnym linkiem zwrotnym do superdentystka.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?