Nieświeży oddech może zniszczyć Ci życie!

Przykry zapach z ust jest jedną z najbardziej popularnych i niezwykle przykrych przypadłości. Temat ten jest na tyle krępujący, że osoby cierpiące nie mają odwagi poruszyć go z najbliższymi osobami i vice versa. Nieprzyjemny oddech mógłby wydawać się błahostką, a bywa przyczyną kłopotów zawodowych, a nawet osobistych dramatów. Powstrzymuje przed bliskim kontaktem, a w przypadku relacji powoduje ogólne zniesmaczenie. Przykry oddech wywołuje zakłopotanie i na nieszczęście osoby nim dotkniętej oraz osób jej otoczenia, obrzydza w sposób dosłowny codzienność. Nie rozwiązany prowadzi do złego samopoczucia i zaniżonej samooceny, a nawet depresji czy samotności.

Statystyki są niestety porażające.

  • aż 80% ludzi okresowo cierpi z powodu nieświeżego oddechu
  • 40% tych osób myśli, że nie jest to problemem na miano choroby i albo nie zauważa go, albo jest ignorowany

Problem jest mocno lekceważony, a my zamiast zwrócić się do specjalisty próbujemy różnych tymczasowych sposobów. Kupujemy specjalne tabletki do ssania w aptece, gumy do żucia, spraye do ust, miętowe cukierki, a wciąż odczuwamy od siebie nieprzyjemną woń. Zamiast doraźnie ratować się przed przykrym zapachem z ust powinniśmy odnaleźć jego przyczynę i perfekcyjne uderzyć w jego źródło.

Problem, o którym mowa to halitoza (fetor ex ore). Jeśli uważasz, że Twój oddech ma wiele do życzenia to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Tutaj dowiesz się wszystkiego o:

  • przyczynie nieświeżego oddechu
  • konsekwencjach zaniedbywanego problemu
  • jak go permanentnie zwalczyć
  • w jaki sposób zapobiegać jego powstawaniu

Zapraszam do lektury.

PRZYCZYNY NIEŚWIEŻEGO ODDECHU ORAZ JEGO ZWALCZANIE

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Nieprawidłowo przeprowadzana higiena jamy ustnej jest główną przyczyną nieświeżego oddechu, ponieważ aż w 87 % przypadków. Jeżeli do tej pory myśleliście, że brak higieny powoduje tylko próchnicę zębów czy tworzenie się kamienia nazębnego to byliście w błędzie.

Przy braku prawidłowej higieny jamy ustnej oraz niestosowaniu nici dentystycznej, między zębami zalegają resztki pokarmowe. Stanowią one świetną pożywkę dla bakterii oraz grzybów. Resztki te ulegają procesom fermentacji przez beztlenowce, a wydzielany siarkowodór czy siarczek dimetylu w procesie metabolizmu ww. bakterii objawia się jako nieprzyjemny oddech. Lotne związki siarki niestety są odrzucane przez nasz zmysł węchu.

90% moich nowych pacjentów dopiero po wizycie konsultacyjnej dowiaduje się, iż przyczyną nieświeżego oddechu jest również kamień nazębny powodujący z czasem paradontozę. Kiedy zaniedbujemy higienizację rozwijają się takie schorzenia jak próchnica, kamień, choroby dziąseł i śluzówki, którymi towarzyszy brzydki zapach. O tym już pisałam w artykule kamień nazębny – cichy zabójca zębów i świeżego oddechu.

Wszędzie tam gdzie utrudniony jest dostęp dla szczoteczki do zębów, czyli okolic koron, przęseł mostów, tj. pod mostami, czy aparatów ortodontycznych oraz u osób użytkujących protezy akrylowe, jest większe prawdopodobieństwo zalegania resztek pokarmowych ze względu na liczne zakamarki. Należy pamiętać, że w przypadku pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne, nie są oni zwolnieni z przeprowadzania domowej higienizacji. Zęby sztuczne nie zepsują się, ale pomimo wszystko nawet na protezach czy koronach/mostach pojawia się kamień nazębny. Jest on identyczny z tym, który odkłada się na zębach naturalnych, czyli znajdują się w nim te same bakterie i grzyby.

Nieprzyjemny zapach z ust bierze się również z języka. Na nieczyszczonym języku pojawia się nalot, w którym namnażają się bakterie. W tylnej jego części, bliżej gardła pojawiają się bakterie beztlenowe, które wydzielają wspomniany siarkowodór.

Zwalczanie i zapobieganie

Podstawą jest prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej, tj. nitkowanie zębów, dokładne szczotkowanie wszystkich powierzchni oraz okolicy języka, jak również płukanki mające właściwości antyseptyczne, wzmacniające szkliwo oraz działające kojąco i regeneracyjnie na dziąsła.

Uzębienie sztuczne i protezy należy czyścić tak samo skrupulatnie jak prawdziwe zęby, tj. pastą i szczoteczką do zębów. Po każdorazowym posiłku, w miarę możliwości, protezy powinno się wyjąć z ust oraz przepłukać wodą. Ponadto wskazane są płukanki jamy ustnej, a w przypadku osób użytkujących ruchome uzupełnienia protetyczne dodatkowo specjalne tabletki do protez.

Schorzenia ogólne

Przykry zapach z ust nie tylko musi świadczyć o problemach z dziąsłami, czy zaniedbaną higienizacją języka. Istnieją sytuacje, że nieprzyjemny oddech może świadczyć o poważnej chorobie. Jest to mocny sygnał, aby niezwłocznie udać się do prywatnej kliniki bądź szpitala na wykonanie ogólnych badań lekarskich.

  • Choroby laryngologiczne

Jeżeli zdarzało Ci się chorować na migdałki to doskonale wiesz jaki temat chcę poruszyć. Mowa tu o przebytej anginie, w wyniku której wytworzyły się w migdałkach niewielkie kratery. Każdy zachyłek w jamie ustnej w środowisku ciepłym i wilgotnym predysponuje do  namnażania się baterii i zalegania resztek pokarmowych. Ta sama sytuacja dotyczy migdałów po przebytej anginie.

Pomimo bardzo dokładnej higieny jamy ustnej, w tym również migdałków, w zachyłkach tworzą się białe, zbite czopy o bardzo nieprzyjemnej woni. Niestety tworzenie się ich nie można całkowicie wyeliminować. Proces ten będzie przebiegać dużo wolniej, aniżeli w braku skrupulatności w dbaniu o jamę ustną.

Przykry oddech pojawia się również w przypadku spływającej ropnej wydzielinie w trakcie zapalenia zatok, czy przy nieżycie nosa lub przy zapaleniu błony śluzowej.

Zwalczanie i zapobieganie

Moi pacjenci zgłaszający problem przykrego zapachu z migdałków są już tak bardzo zmęczeni nieustannym problemem, że są skłonni je usunąć. Zawsze odradzam tego typu działania, ponieważ migdały stanowią pierwszą barierę przed wszelkiego rodzaju infekcjami i są naszemu organizmowi potrzebne. Oprócz prowadzenia prawidłowego instruktażu higienicznego zalecam płukanie gardła płukankami zawierającymi chlorheksydynę.

U osób chorych na zatoki czy cierpiących z powodu zapalenia błony śluzowej wskazana jest wizyta u laryngologa, który dodatkowo wdrąży konkretną antybiotykoterapię lub leczenie przeciwgrzybicze.

  • Kłopoty związane z układem pokarmowym, moczowym lub trzustką

Są również sytuacje kiedy nieświeży oddech pojawia się w przypadku chorób przewodu pokarmowego. Są to głównie choroby wrzodowe żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka, ostry nieżyt przewodu pokarmowego lub zbyt mała ilość wydzielanych enzymów przez trzustkę czy wątrobę. Przykre gazy, nie tylko z okolicy jamy ustnej, pojawiają się również w przypadku choroby grzybiczej przewodu pokarmowego, czy przy zakażeniu beztlenowcami.

Zwalczanie i zapobieganie

Mając problem związany z układam pokarmowym należy bezwzględnie udać się do gastroenterologa, który wyznaczy konkretną terapię pod kątem męczącej nas dolegliwości.

Do nefrologa udajemy się w przypadku niektórych chorób nerek, kiedy wyczuwamy w wydychanym powietrzu zapach moczu, a do diabetologa w przypadku wyczuwania woni acetonu. Aceton świadczy o problemach z trzustką.

Jeśli mamy tymczasowe problemy z żołądkiem, powinniśmy patrzeć na to co jemy, oraz starać się nie przejadać. Unikać wszelkich produktów wzdymających, ciężkostrawnych (najczęściej zawierających dużo tłuszczu), ostrych przypraw oraz napojów gazowanych. Powinniśmy starać się pić w tym okresie mniej kawy, albo tymczasowo ją odstawić. Wskazane jest picie naparu z mięty i rumianku, jak również można kupić przeznaczone w tym celu naturalne preparaty takie jak:

  • liście z oliwy
  • olejek z oregano
  • kurkumę
  • kwas kaprylowy
  • olejek z drzewa herbacianego
  • chlorofil
  • olejek pichtowy
  • ekstrakt z nasion grejpfruta

 

  • Schorzenia układu oddechowego

Gruźlica, guzy, ropnie czy grzybica płuc są również powodem nieprzyjemnego oddechu. Ww. problemami zajmuje się pulmonolog.

W codziennym życiu każdy z nas spotyka się z problemem nieświeżego oddechu. Nie uskarżamy się na brak dobrej higieny czy na obecność kamienia nazębnego. Nie mamy problemu z dziąsłami, ani nie chorujemy na jakąkolwiek ww. chorobę. Pomimo wszystko towarzyszy nam dyskomfort z powodu nieprzyjemnego zapachu z ust. Wynika to wyłącznie z tego co zjedliśmy, czyli naszej diety.

Cebula czy czosnek w potrawach to produkty, za którymi przepada bardzo dużo osób, nawet ja. 🙂 Nie wszyscy jednak lubią być w towarzystwie osób, które je jadły, jeśli sami nie mieliśmy ich we własnym daniu. Dotyczy to głównie sytuacji, w których jesteśmy na randce, czy podczas innego spotkania towarzyskiego.

Smakosze cebuli, czy czosnku będą niepocieszeni, ponieważ zapach po spożyciu tych produktów potrafi utrzymywać się nawet do 20 godzin! Na nic tu szorowanie zębów, nitkowanie i płukanki. W cebuli znajduje się substancja zwana allicyną. Po skonsumowaniu wchłania się przez żołądek do krwiobiegu, a następnie dostaje się do pęcherzyków płuc i jest w wydychanym powietrzu z płuc, a nie z ust.

Zwalczanie i zapobieganie

Kiedy jesteśmy w towarzystwie wybierajmy potrawy zawierające małą ilość cebuli, czy czosnku lub pomijamy je. Można pozwolić sobie na nie kiedy wszyscy mają potrawy zawierające te produkty, lub gdy wiemy, że przez najbliższą dobą nie będziemy mieli bliskiego kontaktu z innymi osobami.

  • Miesiączka lub menopauza

W tych okresach jest mocniej lub słabiej zaburzona gospodarka hormonalna, w związku z czym wydziela się mniej śliny. Ślina zawiera różnego rodzaju enzymy, jak lizozym, który ma działanie antybakteryjne oraz remineralizacyjne zębów. Stan, w którym mamy zmniejszone lub małe wydzielanie śliny to kserostomia. W przypadku suchości jamy ustnej bakterie mają dobre warunki aby się namnażać w wyniku czego psują zęby oraz powodują przykry oddech.

Zwalczanie i zapobieganie

Zaleca się picie dużej ilości wody, minimum od 1,5 do 2 litrów dziennie.

  • Duże obciążenia psychiczne

W przedłużających sytuacjach stresowych to, że nie zachowujemy się jak zawsze, wynika z działania hormonów stresu – adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Hormony te w sytuacjach gotowości organizmu mają za zadanie pomóc nam przetrwać w ciężkich, nietypowych warunkach. Mają odczyn korzystny, jeśli działają tylko przez pewien krótki okres i w ograniczonych ilościach.

W sytuacjach ciągłego narażenia na stres nie tylko obniża się wydzielanie śliny, ale również wzrasta prawdopodobieństwo wywołania groźnych dla organizmu chorób. Są nimi arytmia serca, nadciśnienie tętnicze czy hipoglikemia (zwiększenie stężenia cukru we krwi).

W tym momencie w jamie ustnej następuje zaburzenie równowagi flory bakteryjnej i wydziela się więcej lotnych związków siarki.

Zwalczanie i zapobieganie

Unikać wszelkich sytuacji stresowych. Jeżeli utrudnia nam to życie prywatne czy zawodowe, oprócz próby rozwiązania problemów stanowiących źródło stresu, mogą nam dodatkowo pomóc napary z ziół działające uspakajającotabletki przeznaczone do tego celu, medytacja, a w ostateczności można udać się do psychologa.

  • Drastyczne odchudzanie się

Diety poniżej 1000 kcal czy nierozsądne głodówki powodują odwodnienie organizmu, a co za tym idzie suchość jamy ustnej i nieprzyjemny oddech.

Zwalczanie i zapobieganie

W tym przypadku zaleca się rozsądną dietę dobraną do naszych zapotrzebowań na wszelkie mikro- i makroelementy oraz witaminy. Dobierając dietę należy wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta. Oprócz tego należy pić dużą ilość wody, minimum od 1,5 do 2 litrów dziennie.

  • Używki – wyroby tytoniowe, wyroby alkoholowe, narkotyki

Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu również powoduje suchość śluzówki jamy ustnej oraz odwadnia organizm. Rozkładany przez wątrobę alkohol dostaje się do krwiobiegu, a następnie do pęcherzyków płuc i jest w wydychanym powietrzu w podobny sposób jak związki cebuli czy czosnku.

Po wypalonym papierosie nie tylko bardzo długo utrzymuje się przykra woń z ust, ale przesiąknięte jest dymem nikotynowym całe ubranie, włosy oraz dłoń, z którą ma kontakt papieros.

Zwalczanie i zapobieganie

Najlepiej rzucić palenie przy pomocy specjalnych plastrów czy pastylek. Natomiast jeśli nie jest to całkowicie możliwe można zastąpić zwykłe papierosy e-papierosami. Jeśli jesteśmy tak bardzo uzależnieni od tytoniu to po każdorazowym wypaleniu papierosa należy umyć dokładnie zęby. Jeżeli jest to nam utrudnione należy w miarę możliwości przepłukać usta wodą. Wskazane jest również stosowanie antyseptyków w postaci płukanek na bazie chlorheksydyny.

  • Stosowanie niektórych leków

Ponad 400 różnych leków może powodować suchość jamy ustnej. Są to m. in. leki o działaniu moczopędnym, przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe (leczące alergie), neuroleptyczne (w leczeniu chorób psychicznych), atropina czy immunosupresyjne (podnoszące odporność).

Zwalczanie i zapobieganie

Niestety w razie choroby nie możemy odstawić ww. leków. W tym przypadku należy skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej, używać antyseptyczne płukanki oraz nawadniać się.

 

KONSEKWENCJE ZANIEDBYWANEGO PROBLEMU

Na początku artykułu wspomniałam, iż nieprzyjemny zapach z ust bywa przyczyną kłopotów nie tylko na tle zawodowym, ale również w bliższych relacjach międzyludzkich. Powstrzymuje przed bliskim kontaktem, wywołuje zakłopotanie osoby nią dotkniętej oraz osób jej otoczenia. Prowadzi do fatalnego samopoczucia, kompleksów, a nieleczony może doprowadzić nawet do samotności oraz chorób psychicznych, czym jest depresja.

Nie ignorujmy go! Nie bójmy się o tym rozmawiać, jeżeli chcemy sobie pomóc, czy osobie dotkniętej tym wstydliwym problemem. Jeżeli zależy nam na dobru drugiej osoby, a sami blokujemy się przed dialogiem, wiedzmy, że zawsze pomoc możemy znaleźć u dentysty oraz u lekarza ogólnego. 🙂

3 komentarze
  1. cina caplo 1 rok temu

    very cool article.

  2. Ula 6 lat temu

    Też mam ten problem lecz występuje w nocy, kiedy jestem głodna i w sytuacji stresowej. Mam zapalenie błony śluzowej żołądka i refluks. Nie wiem już co mam robić.

  3. Alina 6 lat temu

    Nie wyobrażam sobie, żeby podczas codziennej pielęgnacji zębów nie używać płynów do płukania jamy ustnej. A zauważyłam, że dla wielu osób jest to coś tak dziwnego, jakbym co najmniej raz w tygodniu chodziła do dentysty. Więc, jak mają mieć świeży oddech, bez zachowania podstawowych zasad higieny? W końcu płynów jest dużo i każdy może wybrać coś dla siebie. Ja używam zazwyczaj takiego płynu – https://www.listerine.pl/products/listerine-green-tea-plyn-do-plukania-jamy-ustnej, ale można przecież kupić coś tańszego i pewnie też będzie lepsze, niż nie stosowanie żadnego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2016-2020 superdentystka.pl

najlepsze blogi

udostępnianie treści dozwolone tylko z aktywnym linkiem zwrotnym do superdentystka.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?