Jak osiągnąć zdrowy uśmiech na miarę Superdentystki?

Na wizycie stomatologicznej już niejednokrotnie pacjenci zainteresowani uzyskaniem zdrowego, jasnego i prostego uśmiechu pytali mnie co powinni zrobić oraz jakie środki do higieny domowej stosować, aby osiągnąć podobny uśmiech do mojego. 🙂 Często rozbawiona odpowiadam skromnie, że osiągnięciem pięknego uśmiechu jest posiadanie dużej samoświadomości oraz wzorowej dyscypliny.

Po zaskoczonej reakcji pacjentów widzę, że nie takiej odpowiedzi się spodziewali.

SAMOŚWIADOMOŚĆ I DYSCYPLINA

Mój blog powstał, ponieważ chcę wszystkich w pełni uświadomić! Temat uzębienie jest bardzo rozległy. Nie wymagam od moich pacjentów aby posiadali tak wnikliwą wiedzę jak wymagane jest to od stomatologa, ale byli w pełni świadomi jak ważne jest aby dbać o zęby, jak sprawić aby były piękniejsze, a co uczynić kiedy jest już naprawdę kryzysowo. Chcę odpowiedzieć na każde nurtujące pytanie, a przede wszystkim rozwiać wszelkie mity dentystyczne.

KLUCZ DO ZDROWEGO UŚMIECHU

Furtką do pięknego uśmiechu jest nic prostszego jak bardzo skrupulatne szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego. Wiem, Ameryki nie odkryłam, ale taka jest prawda. 🙂 Zęby należy szczotkować najlepiej dobraną do własnych potrzeb dobrą i sprawdzoną pastą, która chroni szkliwo i przyzębie. Moją ulubioną pastą do zębów, której używam jest Blanx Med. Używam również pasty Forever Bright oraz Ajona.

Zanim wyszczotkuję zęby zawsze wieczorem dokładnie je nitkuję nićmi zawierającymi fluor. Bardzo dobre nici proponuje firma Oral-B. Osobiście używam nici samopęczniejących tej firmy oraz polecam Oral-B SuperFloss, które do niedawna używałam. SuperFloss są przeznaczone dla osób posiadających szynę stabilizującą, mających aparaty ortodontyczne oraz mosty protetyczne.

Zęby szczotkuję za pomocą szczoteczki elektrycznej, ok. 5 minut. Jeżeli nie posiadacie szczotki elektrycznej lub sonicznej wybierając szczoteczkę manualną kupujcie szczoteczki tylko miękkie, albo ultramiękkie! Mitem jest to, że twarda szczoteczka wyczyści nam lepiej zęby od miękkiej. Prawdą jest, że brutalne mycie wyrządzi nam więcej szkody, niż pożytku. Świetne szczoteczki są z firmy Curaprox. 

Bardzo dokładnie czyszczę wszystkie powierzchnie moich zębów. Prawidłowa technika to podstawa. Szczoteczki nigdy mocno nie dociskam do powierzchni szkliwa. Manewr ten nie sprawi, że będą bardziej czyste tylko uszkodzi nam szkliwo, dziąsła i w dalszej mierze wystąpi nadwrażliwość. Delikatnie, ale dokładnie czyszczę zęby w okolicy szyjek, ponieważ granica zębów i dziąseł predysponuje do odkładania się płytki nazębnej.

Nigdy nie zapominam o myciu języka, na którym gromadzi się wiele bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. Służą do tego specjalne skrobaczki. Jeżeli takiej nie posiadacie należy delikanie umyć język miękką szczoteczką do zębów.

Po umyciu zębów stosuję również płukanki antyseptyczne. W moim przypadku jest to Elmex dla wrażliwych zębów lub Eludril.

Aby moje zęby były jasne posiadam nakładki na zęby, które prawdę mówiąc używam bardzo sporadycznie. Zdarza mi się stosować je najczęściej przed większymi imprezami/wydarzeniami, a wybielanie zębów trwa około tygodnia. Pierwsze 3-4 dni wybielam codziennie zakładając nakładki na noc, następnie zakładam je 6-go i 8-go dnia, tak aby zęby mogły odsapnąć. Po pierwszych kilku dniach zęby są trochę nadwrażliwe, więc unikam wszelkich zimnych i gorących potraw bądź płynów.

Nie tylko po wybielaniu, ale staram się zachowywać „białą dietę”. Nie powiem, że kurczowo się jej trzymam, bo sama jestem smakoszem mocnej kawy, ale na moją korzyść mlecznej. Istotne jest to, że ZAWSZE po spożyciu kawy przepłukuję usta wodą, a jak mam możliwość, czas oraz warunki szczotkuję zęby. Nigdy mnie nie opuszcza bezcukrowa guma do żucia bezpośrednio po kawie, czy posiłku. Papierosów nie palę i zbyt wielu ziół nie piję. Częste spożywanie naparów z ziół również przebarwia zęby.

NIE BÓJMY SIĘ PRZEGLĄDÓW – NIE BÓJMY SIĘ DENTYSTY!

Pomimo tego, że zachowuję wzrorową higienę jamy ustnej nie zapominam również o regularnych przeglądach u stomatologa, który po usunięci złogów nazębnych, a przed fluoryzają sprawdza dokładnie moje zęby. Nigdy nie muszę się martwić, aby o tym pamiętać, ponieważ mój dentysta pilnuje tego za mnie. Ja również w analogiczny sposób dbam o moich pacjentów.

WADY ZGRYZU NALEŻY LECZYĆ

Tylko niewielkiemu procentowi osób wyżynają się proste, jak od linijki zęby. Ja niestety byłam tą większością… Zęby miałam schodkowato ułożone, inne poza płaszczoną zgryzu. Będąc dorastającą nastolatką moje nierówne zęby zaczęły mi przeszkadzać. W związku z tym rodzice wysłali mnie na konsultację do ortodonty, który eliminując kostną wadę zgryzu zdiagnozował u mnie tylko stłoczenia zębów. Moja szczęka i żuchwa były mniejsze w porównaniu do masy zębowej. Aby zrobić dla nich miejsce w łukach zaproponowano mi przed założeniem aparatu stałego usunięcie czterech zębów przedtrzonowych, albo wykonanie strippingu. Co to jest? Stripping to piłowanie zębów na powierzchniach stycznych, czyli ogólnie mówiąc przestrzeni międzyzębowych. Zdecydowałam się na na drugą opcje, która wymagała z moje strony dużej cierpliwości, wytrwałości oraz czasu. Leczenie trwało 2,5 roku, a z efektów jestem zadowolona po dziś dzień.

Leczyć zęby ortodontycznie można w każdym wieku.

Teraz już wiecie co Superdentystka robi, aby służyć za wzorowy przykład w posiadaniu zdrowego i jasnego uśmiechu. 🙂

2 komentarze
 1. Ania 5 lat temu

  Dziękuję za artykuł. Każdy jest ciekaw, jak osiągnąć uśmiech na miarę Super Dentystki 🙂 Wiele skorzystałam, a zaczęłam od produktów Curaprox i Blanx. Wciąż waham się nad zastosowaniem pasty wybielającej CURAPROX BE YOU- z opisu wynika, że jest bardzo delikatna, ja natomiast nie wiem, czy mogłabym tę pastę stosować przy pęknięciach szkliwa (uraz mechaniczny) i odsłoniętych szyjkach. Lekarz stomatolog zalecił mi również profilaktycznie stosowanie raz w tygodniu żelu Elmex do fluoryzacji- tak do końca nie wiem, czy dobrze go stosuję- zgodnie z ulotką należy płukać jamę ustną, stomatolodzy mówią, aby nie płukać (może Pani rozwieje moje wątpliwości).
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

  • autor
   dr Małgorzata Leśniak 5 lat temu

   Dzień dobry.
   Osobiście lubię produkty obydwu firm. I Curaprox i Blanx używałam i uważam, że są jedne z lepszych na naszym rynku. Jednak kupiłam raz pastę Curaprox be You i powiem szczerze, że ani cena (w aptece ok 50zł), ani konsystencja mi nie podeszła. Skład był jak najbardziej w porządku, jednak nie dajmy się zwariować. Najlepszą pastą na nadwrażliwość przy pęknięciach szkliwa i odsłoniętych szyjkach moim zdaniem jest Sensodyne Ultraszybka Ulga – jest naprawdę genialna. Jeśli pacjentowi zależy na zdecydowanie bielszym uśmiechu i natychmiastowym efekcie najlepsze jest profesjonalne wybielanie zębów laserowo lub specjalnie dedykowaną do tego lampą. Bardzo obszernie wszystko opisuje w artykule „Wybielanie zębów – sposoby na śnieżnobiały uśmiech”.
   Co do domowej fluoryzacji ja również jestem zdania żeby nie płukać, tylko splunąć nadmiary ww. preparatu, absolutnie nie połykać.
   Również serdecznie pozdrawiam. 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2016-2020 superdentystka.pl

najlepsze blogi

udostępnianie treści dozwolone tylko z aktywnym linkiem zwrotnym do superdentystka.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?