Kamień nazębny – cichy zabójca zębów i świeżego oddechu

Kamień nazębny jest codzienną zmorą wielu Polaków, przeszkadzającą w kontaktach towarzyskich czy biznesowych.

 • 90% moich nowych pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyną ich nieświeżego oddechu jest kamień nazębny
 • 70% moich nowych pacjentów nie usuwało lub miało źle usuwany kamień. Prowadzi to do wyniszczających efektów – paradontozy, objawiającej się rozchwianiem zębów i trwałym wyniszczeniem kości oraz dziąseł

Kamień nazębny to trwały osad na zębach. Ujawnia się w postaci ciemnych przebarwień pomiędzy zębami.  W żaden sposób nie można się go pozbyć na własną rękę. Nie licz na to, że zmyjesz go szczoteczką do zębów, płukankami czy innymi przyborami do higieny domowej. Problem, o którym mowa całe szczęście można przezwyciężyć, ale potrzebny jest to do tego wysokiej klasy dentysta.

U 40% moich nowych pacjentów kamień nie był usuwany, a u 50% był bardzo źle usuwany.

Odpowiedź na wiele nurtujących was pytań dotyczących kamienia nazębnego znajdziecie właśnie w tym artykule.

 • Czym jest kamień nazębny?
 • Dlaczego się pojawia?
 • Dlaczego trzeba regularnie go usuwać?
 • Co to jest skaling (scaling)?
 • Jak uchronić się przed kamieniem nazębnym?
 • Czy jest to tylko problem z natury estetycznej, czy kryje się za nim coś gorszego?
 • Kamień nazębny, a paradontoza – jaki mają związek?
 • Jakie są koszty usunięcia kamienia?

Zacznijmy od początku.

CZYM JEST KAMIEŃ NAZĘBNY?

Kamień nazębny to zmineralizowany osad nazębny, powstający w wyniku niestarannego szczotkowania zębów. Przekształca się z miękkiego osadu nazębnego, który tworzy się kilka godzin po umyciu zębów. Jeżeli osad ten zostanie niedokładnie usunięty kamienieje pod wpływem śliny. Kamień jest złożoną strukturą bakteryjną, która składa się z bakterii żywych oraz martwych. Pierwsze z nich powodują stany zapalne dziąseł, natomiast te drugie alergizują cały organizm.

dwa rodzaje kamienia:

Kamień naddziąsłowy pojawia się pierwszy powodując powstawanie białych plamek pojawiających się najczęściej na granicy zęba i dziąsła. Ww. zmiany to odwapnienia, które są pierwszym etapem do wytworzenia się próchnicy.

Kamień poddziąsłowy pojawia się w wyniku nieusuwania kamienia naddziąsłowego. Jest on zdecydowanie bardziej groźny od naddziąsłowego, ponieważ wbija się jak drzazga między korzeń, a kość i rozbija sieć więzadeł, które utrzymują ząb w zębodole. Stale utrzymujący się stan zapalny powoduje resorpcję kości, dlatego obnażają nam się szyjki, a zęby wyglądają na dłuższe.

OBJAWY NIEREGULARNEGO USUWANIA KAMIENIA NAZĘBNEGO

Nieregularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego nie tylko powoduje chorobę zębów  – próchnicę, ale również chore przyzębie/kość, w którym znajdują się zęby. Jak widać widoczny kamień to nie tylko brak estetyki, ale również w dużej mierze rozwijająca są choroba dziąseł. Jeśli nie jest usuwany zgodnie z zaleceniami lekarza, często przy myciu zębów lub spożywaniu pokarmów mamy do czynienia z krwawiącymi dziąsłami, odczuwamy niesmak oraz przykry zapach własnego oddechu. Na tym nie koniec.

Postępująca choroba dziąseł tak umila pacjentowi życie, że krwawienie pojawia się już nie tylko w trakcie jedzenia ale przy najmniejszych bodźcach. Dziąsła są czerwone, tkliwe oraz rozpulchnione, a zęby z czasem stają się ruchome. W tym przypadku choroba dziąseł transformuje w chorobę przyzębia, czym jest paradontoza, a zęby w zależności od stopnia rozchwiania, mogą być do usunięcia.
Jak tylko zauważamy krwawienie z dziąseł powinniśmy udać się z tym do dentysty.

JAK PRAWIDŁOWO USUWA SIĘ KAMIEŃ NAZĘBNY?

Aby usunąć złogi nazębne należy wykonać profesjonalny zabieg oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Zabieg jest kilkuetapowy.

SKALING (SCALING)

Oczyszczanie z kamienia nazębnego zaczynamy od usuwania go skalerem ultradźwiękowym. Urządzenie to najczęściej jest jedną z końcówek konsoli fotelu dentystycznego zwanego unitem. Do końcówki dokręca się specjalne narzędzie w postaci zagiętego wrzeciona lub zagiętej łopatki. Skaler generuje drgania z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy w ciągu sekundy i tym samym gdy zostaje przyłożony do zęba emituje wibracje na jego powierzchni. W efekcie rozbija kamień, który następnie jest wypłukiwany przez wydobywający się z niego strumień wody.

PIASKOWANIE

Tam gdzie dostęp do określonych powierzchni zębowych jest utrudniony, np. przy stłoczeniach zębów, zębach zaopatrzonych w aparaty ortodontyczne, mosty czy okolice zębów zszynowanych, ww. powierzchnie piaskujemy przeznaczonym do tego urządzeniem zwanym piaskarką. W naszej klinice pracujemy na bardzo dobrych niemieckich piaskarkach. Piaskarka przypomina pistolet z wąską zagiętą dyszą, a firmowy piasek wygląda niczym pyłek. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla szkliwa, ponieważ ww. piasek mając idealnie kulisy kształt toczy się po powierzchni zęba usuwając wszelkie osady, tym samym go nie rysując (matowiejąc).

Niestety nie wszystkie piaski są bezpiecznie. Zdarzają się pacjenci, którym po zabiegu piaskowania zębów zniszczono szkliwo, a zęby oprócz tego stały się nadwrażliwe. W związku z tym należy z przymrożeniem oka traktować gabinety, które za zabieg piaskowania proponują atrakcyjnie niskie ceny.

POLEROWANIE ZĘBÓW

Kolejnym etapem zabiegu jest polerowanie uzębienia specjalnie do tego przeznaczoną pastą polerską przy pomocy miękkiej szczoteczki nylonowej. Uzyskujemy przy tym efekt 2 in 1 – dwa w jednym, ponieważ zęby nie tylko są wypolerowane ale również wzmocnione przed działaniem próchnicy.

Pasta zawiera granulki, które w trakcie polerownia delikatnie rozcierają się po powierzchniach zębów i dzięki temu są one starannie wypolerowane. Pasta dodatkowo zawiera jony fluoru, a uzębienie po zabiegu jest wzmocnione i bardziej odporne na działanie kwasów bakteryjnych.

LASEROTERAPIA BIOSTYMULUJĄCA

Jest ostatnim etapem wizyty związanej z usuwaniem kamienia. Zabieg przyspiesza wszelkie procesy regeneracyjne. Zabieg ten jest w pełni bezpieczny i bezbolesny, dzięki czemu dziąsła szybciej się goją i nie ma żadnych powikłań. Po zabiegu jamę ustną dezynfekujemy, a zęby zabezpieczamy żelem fluorowym.

PRZECIWWSKAZANIA W USUWANIU KAMIENIA NAZĘBNEGO

Przeciwwskazaniami w usuwaniu kamienia nazębnego w związku z używaniem podczas zabiegu skalera ultradźwiękowego, dotyczy osób z rozrusznikami serca oraz osób po pourazowym odklejeniu siatkówki oka. W tym przypadku wykonujemy ww. etapy oczyszczanie zębów, natomiast skaler ultradźwiękowy należy zastąpić narzędziami ręcznymi.

Słyszałam wiele różnych opinii na temat zakazu usuwania kamienia przez kobiety w ciąży. Jest to totalna bzdura, ponieważ kobiety ciężarne są przede wszystkim bardziej narażone na zapalenie dziąseł. Stan ten fachowo nazywany jest ciążowym zapaleniem dziąseł. Zjawisko to jest czymś zupełnie normalnym, przemijający po urodzeniu dziecka.

W tym okresie kobieta powinna częściej odwiedzać swojego dentystę, nie tylko na wizyty kontrolne i ewentualne leczenie zębów, ale również na zabieg profesjonalnej higienizacji. I teraz nasuwa się pytanie czy można usuwać kamień nazębny ultradźwiękami u kobiet w ciąży? Oczywiście, że tak. Jeżeli kobiecie odwiedzającej gabinet ginekologiczny wykonuje się USG brzucha, a są to ultradźwięki w dużo większej dawce, to tym bardziej nie są one przeciwwskazane w gabinecie dentystycznym, gdzie dawki są niewielkie.

Wszystkie pacjentki ciężarne, z którymi miałam do tej pory styczność urodziły zdrowe dzieci, dlatego drogie kobiety, polubcie, a nie bójcie się dentysty podczas ciąży.

JAK ZAPOBIEGAĆ POWSTAWANIU KAMIENIA NAZĘBNEGO?

Niestety nie można uniknąć całkowicie pojawiania się kamienia nazębnego, ale można spowolnić jego akumulację:

Biała dieta

Biała dieta to taka, która zawiera małą ilość pigmentów, tj. wszystkie produkty, które nie przebarwiają zębów. Unikamy produktów z czarnej porzeczki, jagód, aronii, czerwonego wina, czarnej kawy, mocnej czarnej herbaty czy częstych naparów z ziół.

Po spożyciu produktów barwiących należy przepłukiwać usta wodą

Jeśli jednak zdarzyło się nam spożyć produkty z dużą ilością barwnika, a nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów, należy niezwłocznie po jedzeniu przepłukać usta czystą wodą. Czynność ta eliminuje w dużej mierze tworzenie się osadu nazębnego.

Ograniczenie lub wyeliminowanie spożywania wyrobów tytoniowych

Doskonale wiemy, że papierosy wpływają niekorzystnie na ogólny stan zdrowia, ale nie każdy wie, że są wrogiem naszych zębów i przyzębia. Osad w porównaniu z osobą niepalącą pojawia się szybciej i jest najczęściej koloru czarnego lub brunatnego. Znajduje się głównie od strony jamy ustnej właściwej, tj. okolic podniebiennych i językowych zębów.

Osad tytoniowy nie tylko jest nieestetyczny, ale również potrafi trwale przebarwić zęby. Dzieje się to głównie w przypadku osób z mocno startymi zębami z odsłoniętą zębiną – elementem morfologicznym zęba znajdującym się tuż pod szkliwem. W momencie, gdy szkliwo zetrze się wraz z wiekiem, w wyniku nieprawidłowego zgryzu lub złych nawyków, odsłonięta zębina jest narażona na trwałą absorpcję barwników.

Poprzebarwianych zębów w sposób trwały niestety nie jesteśmy w stanie oczyścić pomimo scalingu czy piaskowania zębów. Ponadto osad tytoniowy jest bardziej problematyczny przy usuwaniu niż osady wynikające z diety, gdyż jest dużo twardszy.

Ponadto palenie wyrobów tytoniowych bardzo niekorzystnie wpływa na przyzębie/kość z tą różnicą, że nie zauważa się stanów zapalnych. W przeciwieństwie do osób niepalących u palaczy dziąsła mniej krwawią, nie są zbyt mocno zaczerwienione i nie widzi się wysięku z kieszonek dziąsłowych pomimo dużej ilości złogów nazębnych. W tej sytuacji mówi się o „chorobie zamaskwanej” (z ang. „disease masking”).

W trakcie palenia obkurczają się naczynia krwionośne w jamie ustnej w wyniku czego następuje gorsze odżywienie tkanek. W tym przypadku mamy do czynienia z miejscowym zaburzeniem funkcjonowania układu odpornościowego. Tkanki są bardziej narażone na działanie bakterii, ponieważ te są wobec niej bardziej zjadliwe. W związku z tym wszelkie procesy gojenia przebiegają dużo wolniej. Ponadto u palaczy jest mniejsze wydzielanie śliny, która ma działanie antybakteryjne i remineralizacyjne. Kiedy jest jej mniej bakterie się namnażają i niszczą nam kość oraz zęby.

Wskazane bardzo staranne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Nie ma prostszego sposobu, na spowolnienie do minimum tworzenia się osadu i kamienia nazębnego jak idealne szczotkowanie zębów. Staranne mycie, nitkowanie oraz szorowanie jest podstawą w eliminowaniu płytki nazębnej. Pamiętajmy, aby używać miękkich szczotek i past średniościernych.

Stosowanie past na bazie ziół czy zawierających aktywny węgiel

Zioła od zawsze były i są naszymi sprzymierzeńcami. Zioła przy zapaleniu dziąseł mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyseptyczne i ściągające. Preparaty na bazie szałwii lekarskiej, tymianku, mięty pieprzowej, rumianku, kory dębu czy działanie kłącza pięciornika bardzo korzystnie wpływają na przyspieszenie procesów regeneracyjnych jamy ustnej.

Aktywny węgiel jest natomiast składnikiem, który doskonale neutralizuje mikrocząstki wywołujące przebarwienia w sposób całkowicie bezpieczny dla zębów. W związku z tym zęby odzyskują swoją naturalna biel oraz są bardziej odporne na wchłanianie pigmentów.

Stosowanie preparatów antybakteryjnych

Najlepszymi preparatami na rynku są preparaty na bazie chlorheksydyny. Działają 6-7 razy dłużej niż płukanki np. na bazie wody utlenionej, która tak samo jest skuteczna, ale jej działanie jest dużo krótsze.

Stosowanie szczoteczki elektrycznej lub ultradźwiękowej zamiast manualnej

Z własnego doświadczenia ja i moi pacjenci zauważyliśmy mniejsze odkładane się kamienia czy osadów nazębnych stosując szczoteczki elektryczne lub soniczne. Szczoteczki dzięki obrotowej głowicy czy drganiom skuteczniej usuwają wszelkie osady, niż zwykła szczoteczka.

KORZYŚCI Z REGULARNEGO USUWANIA KAMIENIA NAZĘBNEGO

Głównymi korzyściami są zęby wolne od próchnicy. Zęby oprócz tego są białe i czyste, niczym wybielone. Nie zauważa się obnażonych, wrażliwych szyjek, krwawień z dziąseł czy problemu nieświeżego oddechu. O tym, jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust dowiecie się w artykule nieświeży oddech może zniszczyć Ci życie.

Wielu moich pacjentów po zabiegu zauważa znaczną poprawę stanu dziąseł, stopniowe zmniejszanie się bólu przy jedzeniu czy szczotkowaniu zębów, a następnie jego całkowita eliminacja.

Oprócz tego zdrowe zęby to zdrowe serce, nerki czy stawy. Jama ustna jest integralną częścią organizmu i bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. Zatem wszystkie zmiany chorobowe lub nieprawidłowości, które występują w jamie ustnej, o ile nie są leczone, mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń ogólnoustrojowych.

Korzyści ekonomiczne – bardziej ekonomiczne jest odwiedzanie dentysty 2-3 razy do roku w celu profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego oraz zabiegu profilaktyki fluorowej, niż wieloletni brak wizyt, a następnie chęć „generalnego remontu” całego uzębienia. W rezultacie pacjent nie tylko musi zachować wzorową samodyscyplinę pojawiania się na zdecydowanie częstych wizytach, ale również poświęca swój czas oraz dużo większy budżet.

Jeżeli są wśród nas takie osoby, które bardzo lubią częste wizyty u dentysty i nie przeszkadzają im w związku z tym poniesione koszta, nie stanowi to przeciwwskazań. Takich entuzjastów jest niewielu, więc pamiętaj, że lepsze są rzadsze wizyty profilaktyczne, niż zupełny ich brak. Wieloletnie przerwy od stomatologia oraz zaniedbanie prędzej czy później się zemści, dlatego nie pojawiaj się u dentysty dopiero w tedy kiedy cię coś boli!

KOSZTA USUNIĘCIA KAMIENIA NAZĘBNEGO

Jaki gabinet stomatologiczny takie koszta – cena wprost proporcjonalna do jakości wykonanej usługi. Często słyszę, że usuwanie kamienia nazębnego w innych gabinetach kończy się na pierwszym etapie, czyli scalingu, z pominięciem piaskowania, polerowania i laseroterapii. Uważam, że sam skaler nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków naszej jamy ustnej, stąd zabieg nie jest wykonany perfect. Nic więc dziwnego, że ceny w tych gabinetach są zdecydowanie niższe.

W klinice, w której pracuję często słyszę od pacjentów, to jak bardzo doceniają moją pracę:

Pani doktor, jeszcze nigdy nikt nie usunął mi tak porządnie kamienia. Teraz znów lubię się uśmiechać.

– Bronisława K., 62 lata

albo

Szkoda, że tak późno do Pani trafiłem. Moje zęby bez kamienia wyglądają jak wybielone.

– Wojciech M., 45 lata

Mam naprawdę wspaniałych pacjentów. Każdy z nich jest super pacjentem. Cieszę się, że mogę im pomagać.

Zabieg usuwania kamienia wykonuję według najnowszych światowych standardów, jakie dostarcza nam nauka oraz 30 lat doświadczenia mojej mamy, która jest najlepiej ocenianym i najpopularniejszym stomatologiem w województwie opolskim. Zachowuję wszelkie procedury, o których wspomniałam w punkcie JAK SIĘ USUWA KAMIEŃ NAZĘBNY.

Ceny zabiegu, biorąc pod uwagę losowo wybrane gabinety kilku miast w Polsce, wahają się od około 100 do 500zł.

Kamień nazębny jest w wielkim stopniu poważnym problemem, ponieważ bardzo wiele osób nie wie jakie są jego konsekwencje oraz jak powinien być prawidłowo usuwany. Należy zapamiętać, że zapobieganie jest zdecydowanie lepszą inwestycją w zdrowie, niż leczenie – także pod względem finansowym. Warto mieć zdrowe i zadbane zęby, gdyż dzięki temu unikniesz wielu poważnych chorób. Nie tylko tych związanych z jamą ustną. Zęby mają przede wszystkim służyć Ci do późnej starości, a przy tym być piękne i zdrowe. 🙂

12 komentarzy
 1. Ilona 4 lata temu

  Mi dentysta, gdy miałam problem z kamieniem nazębnym polecił irygator haxe. Po około pół roku używania tego sprzętu zęby są w lepszej kondycji, problem z osadem też zniknął. Sam irygator ma duży zbiornik na wodę, ale mogę go wszędzie ze sobą zabierać, bo jest bezprzewodowy.

 2. Rafał 4 lata temu

  Witam. Bardzo ładnie opisane. wiem że to stary temat ale jeśli mogłaby pani napisać jak zweryfikować że dany dentysta zrobi to tak jak pani tu opisała czy usuwanie kamienia polerowanie i to wszystko co pani tu napisała można robić etapami czy wszystko od razu trzeba zrobić ,jak długo taki zabieg trwa po czym poznać że stomatolog dobrze zrobił swoją pracę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 3. Pati 6 lat temu

  Super ze jesteś! Ja mam pytanie odnośnie pielęgnacji jamy ustnej i zębów. Jak prawidłowo o nie dbać? Czy fluor jest szkodliwy i czy warto korzystać z nici dentystycznych? Kiedyś słyszałam że jednego i drugiego lepiej unikać, wiec jestem ciekawa. Należę do pacjentek które lecą w ostatniej chwili z bólem, cóż sama sobie jestem winna. Głupota ludzka nie zna granic. Cóż zabrałam się za długie leczenie, ale Twój post wiele mi uświadomił. Po wyleczeniu ząbków zrobię wszystko aby zapobiec próchnicy, ponieważ nie chce kolejny raz tak cierpieć jak teraz. Niestety panicznie bałam się leczyć zeby, dlatego stąd te problemy. Bardzo Tobie dziękuję za ten post i proszę o odpowiedź na pytania. 🙂

 4. Jurajska 6 lat temu

  Ważny temat poruszyłaś. Szkoda, że większość osób nie jest tego świadoma. Tak samo faktu, że usuwać kamień raz w roku można na NFZ. Wtedy na pewno, mniej osób lekceważyłoby kamień nazębny.

 5. Higienistka 6 lat temu

  Świetny artykuł, nic dodać nic ująć. Jednak jako dypl. higienistka stomatologiczna muszę się odnieść do tematu, z przykroscią stwierdzając, że najczęściej złe lub niedokladne zabiegi higienizacji wykonują właśnie lekarze. Skąd to wiem? Wiele z Nas “higienistek”z oczywistych względów, pracuje jako asystentki, mimo, że jesteśmy dobrze wykształcone, po wielu kursach i szkoleniach, siedzące wiecznie z nosem w książkach po to aby nasza wiedza była na jak najwyższym poziomie. Asystując lekarzowi, niestety zdarza nam się widzieć, niedokładnie a nawet źle wykonane zabiegi higienizacji. Widzimy to, bo to my jesteśmy specjalistkami w tym zakresie. Z potem na czole i ze ściśniętym gardłem pragniemy wtedy wyrwać lekarzowi narzędzie i pokazać jak to się prawidłowo robi lub podpowiedzieć, że w kilku miejscach coś nie zostało zrobione. Niestety często też, pacjenci nie usłyszą od lekarza zaleceń pozabiegowych czy porad w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Brak instruktażu prawidłowego szczotkowania, mimo, że stoją modele otrzymane od znanej marki, brak badania kieszonek dziąsłowych, ocena stanu jamy ustnej poprzez wskaźniki, wybarwianie płytki w celu pokazania pacjentowi miejsca pomijane podczas złego szczotkowania, jakich szczoteczek, past i nici używać. Biostymulacja zaź, w większości gabinetów nie istnieje. Dlaczego tak się dzieje? Myślę, że w naszym środowisku, doskonale każdy wie. Nie wiedzą tylko pacjenci. Nieświadomy pacjent prawie zawsze wierzy w uczciwe intencje lekarzy. Dla lekarza to czysty zysk więc po co skaling czy piaskowanie ma wykonywać higienistka skoro można zrobić to w 5-10 minut i kasę zgarnąć dla siebie a pacjent i tak się nie zorientuje. Uważam też, miedzy innymi, że dlatego, zawód higienistki stomatologicznej w naszym kraju nie jest promowany a nasza praca zależna jest tylko od lekarza. W przeciwieństwie do innych krajów, u nas raczej nigdy nie będziemy mogły samodzielnie pracować bo stały byśmy się konkurencją i jak pewnie myślą lekarze, byłoby mniej pacjentów do leczenia. Lepiej mieć monopol na wszystko – lecznie, profilaktyka, chirurgia a i medycyna estetyczna też sie przyda. Specjaliści od wszystkiego. Oczywiście to co napisałam, nie jest skierowane do pani, pani doktor, bo jeśli zabiegi higienizacyjne wykonuje pani tak jak pani opisuje, to jestem pod wielkim wrażeniem i „chwała”, że są w naszym kraju tacy lekarze stomatolodzy. Zastanawia mnie jednak, z czego to wynika. Czy ma pani mało pacjentów do leczenia, bo skąd czas na taką profilaktykę? A może cena u pani za zabiegi higienizacyjne jest na tyle wysoka, że warto poświecić pacjentowi godzinę bo zysk podobny do tego z leczenia? Proszę wybaczyć dosadność pytań, jednak tylko takie mi się nasuwają po latach pracy z lekarzami. Myślę, że jest pani młodym lekarzem, stąd takie podejście, jednak mam nadzieję, ze zbiegiem lat pracy, zdobywania doswiadczenia i przybywania pacjentów, nie zmieni pani sposobu pracy a zabiegi profesjonalnej profilaktyki pozostawi na tym samym poziomie.

  • autor
   dr Małgorzata Leśniak 6 lat temu

   Bardzo dziękuję za tak wyczerpujący komentarz. Po części się z Panią zgodzę. My również w naszej praktyce zauważamy to samo. Zdarzają się pacjenci (oczywiście ci którzy odwiedzają mój gabinet po raz pierwszy) informując, że mieli usuwany kamień dwa tygodnie temu, a ilościowo wygląda to jak zaniedbanie sprzed ponad pół roku. Podczas konsultacji stomatologicznej lub pierwszych zabiegach, gdy opowiadam pacjentom np. o zagrożeniach i konsekwencjach nieusuwania regularnie lub źle usuwanego kamienia nazębnego są bardzo mocno zaskoczeni tym co słyszą.
   Ponadto od prawie dwóch lat leczę moją przyszłą teściową (odpukać :)), która jest naprawdę rzetelną i zadbaną osobą. Regularnie od lat chodziła do swojego stałego dentysty, który tak jej usuwał kamień i leczył zęby (tak niedokładnie), że swoją niedbałością zniszczył jej przyzębie przy siekaczach dolnych w żuchwie oraz 95% wypełnień było z próchnicą wtóną. Pacjentka przyjechała do mnie zrozpaczona, że na dobre utraci dolne siekacze. Nie dość, że je uratowaliśmy z pomocą pozostałego zespołu, to jeszcze wycofała się choroba przyzębia i stan zapaly dziąseł. Moja przyszła teściowa ogólnie ma trudne warunki gryzowe, długie przechylone mocno dojęzykowo zęby i naprawę jest bardzo utrudniony dostęp podczas wykonywania zabiegów higienizayjnych. Pomimo trudnych warunków, nie chwaląc się, na pierwszej wizycie wyczyściłam jej ząbki na perfect i teraz regularnie spotykamy się co 3-4 miesiące na usunięcie złogów nazębnych i profilaktykę.
   Poświęcam na ww. zabieg dużo czasu, ponieważ nie dopuszczam myśli, abym miała się wstydzić za swoją pracę. Często pacjenci mówią, że po pierwsze nigdy nie mieli tak dokładnego „czyszczenia”, a po drugie nikt ich nigdy tak rzetelnie wcześniej o wszystkim nie informował.
   W związku z powyższym w tej kwestii ma Pani rację, ale jak mówię są dentyści i „dentyści”. Nie można wszystkiego zrzucać na lekarzy, jednakże ci pseudofachowcy, którzy krzywdzą swoją nonszalancją pacjentów powinni zrezygnować z wykonywania tak odpowiedzialnego zawodu.
   Co do cen pacjent może nie płaci mało, ale cena jest wprost proporcjonalna to tego co robimy, a robimy ww. zabieg kompleksowo oraz dokładnie i poświęcamy na to minimum od pół godziny do godziny. Wszystkie zabiegi, nie tylko usuwanie złogów nazębnych są od 25 lat istnienia praktyki stomatologicznej wykonywanie na najwyższym poziomie. Żaden z etapów nigdy nie jest pomijany, a wszystko po to by pacjenci jak najdłużej mogli cieszyć się pięknymi i zdrowymi uśmiechami oraz chętnie do nas wracali i tak się dzieje. 🙂
   Serdecznie pozdrawiam. SD

 6. usuwanie kamienia 6 lat temu

  Chyba zdecydowana większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy z konieczności regularnego usuwania kamienia nazębnego. Najczęściej zabieg ten utożsamiany jest z dodatkowym działaniem, który wpływa głównie na wygląd zębów, a nie na ich kondycję i zdrowie. Uważam, że artykuł jest doskonale napisany i mam nadzieję, że przekona większą liczbę pacjentów do tego zabiegu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2016-2020 superdentystka.pl

najlepsze blogi

udostępnianie treści dozwolone tylko z aktywnym linkiem zwrotnym do superdentystka.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?